Lousie Hay mondta: „Amilyen a napod, olyan az életed.”

Ebben a cikkben megnézzük, miket vehetsz ki a napodból vagy változtathatsz meg azért, hogy békésebb, nyugodtabb legyen az életed.

A cikkhez inspirációul szolgált ez a forrás.

1. Ébredéskori telefonozás

Évekig azzal indult a napom, hogy az ébresztőt kinyomva csekkoltam az emailjeimet, üzeneteket, aztán jött a Tiktok. Tudtam, hogy nem a legszerencsésebb, viszont sokkal hamarabb magamhoz tértem reggel, könnyebb volt az ébredés. Aztán – őszintén szólva nem is tudom, mikor és miért, de reggelente nem vettem már a kezembe a telefont.

Igen, picit nehezebb nem visszaaludni, picit tovább tart „bebootolni”, de cserébe nem égetem ki az idegpályáimat már reggel 6 előtt.

Helyette lazán átmozgatom magam, kiszellőztetek és a telefont csak reggeli után vagy közben nézem meg.

2. A feladatlistád túltolása

Mind ismerjük az érzést, amikor a to-do listánkon annyi a feladat, hogy már az átnézéstől lefagyunk, jön a döntési bénultság és a nyomasztó érzés, hogy ez olyan sok, hogy elkezdeni sem bírod.

Tudom, hogy sok a dolgod és a listáról semmi nem vehető ki.

De mi van, ha mégis? Mi van, ha pár dolgot delegálsz? Mi van, ha pár dolgot el tudsz engedni?

Mi van, ha néhány dolgot elteszel jövő hétre vagy még későbbre?

Próbáld meg a napodat úgy tervezni, hogy 1 nagy, 2 közepes és 3-5 kicsi (pár perces) feladat legyen csak rajta. Ha ezek megvannak, még csinálhatod tovább, de a nap kezdésekor, mikor átgondolod, hogy mit kéne csinálnod, próbáld ki, hogy alultervezed magad.

Nézd meg, így milyen érzés volt elkezdeni? Segített a hatékonyságban?

3. Doomscrolling

Doomscrollingnak hívjuk az órákig tartó céltalan közösségi média görgetést. Mind ismerjük, legtöbben küzdünk ez ellen.

Nem gondolom, hogy ördögtől való, hogy teljesen ki kéne iktatni az életünkből.

Mi van akkor, ha tudatosan kezded el csinálni? Amikor érzed, hogy fáradsz, akkor megengedsz magadnak 10-20 percet. Mondd ki magadnak, hogy ez most a pihenés, a kikapcsolódás ideje.

Mi van akkor, ha nem céltalanul böngészel, scrollozol, hanem csak a téged érdeklő témákat „dolgozod fel”?

Hiszen olyan sok információ elérhető már, az agyatlan pörgetés helyett csinálhatnád ezt céllal is.

4. Az öngondoskodás elhagyása

Annyi mindent teszünk másokért, de magadért mikor tettél bármit? Gyakran adom házi feladatnak az ügyfeleimnek, hogy amikor jutalmakat tűznek ki egy feladathoz vagy projekthez, maguknak is adjanak valamit. Vagy amikor bevételt terveztünk a Mastermind csoportban, mindenkinek kellett egy összeget beterveznie saját magára szánva is.

A legdöbbenetesebb az volt,  hogy ez nehezen ment mindannyiunknak.

Pedig végtelenül fontos, hogy magadról is gondoskodj – egy ajándék, egy tárgy, egy élmény – vagy akár a napi fürdőszobai rutinodat emelnéd magasabb szintre: belefér-e egy pár perces arcmasszázs/arctorna? Belefér-e, hogy mikor krémezed magad, akkor ezt tudatosan, odafigyelve, átélve teszed?

5. És magaddal hogy beszélsz?

Amikor magadról – magadban beszélsz, miket mondasz magadnak? Hogyan fogalmazol? Hogyan gondolkodsz magadról?

Vajon tudnál-e magadhoz is olyan szeretettel beszélni, ahogy a családodhoz, a barátaidhoz, a hozzád közel állókhoz?

Pár napig figyelgesd, hogy beszélsz magaddal – ha fülön csíped a negatív belső beszédet, az már fél siker, onnantól már csak egy picike ugrás és át is tudod fordítani.

6. Multitasking

ADHD-ban kétféle típust figyeltem meg: aki nagyon nehezen vált két feladat között és aki nonstop multitaskol. Én ez utóbbi csoportba tartozom, álló nap egyszerre több feladattal foglalkozom, közöttük iszonyú gyors váltásokkal, ide kapok, oda kapok.

Aztán csodálkozom, hogy délutánra miért fáradtok el.

Pedig tudom, miért csinálom: a feladatok közötti váltás folyamatosan kielégíti az újra és a dopaminra vágyó agyamat.

Pedig óva intelek attól, hogy belekerülj ebbe a spirálba, mert borzasztóan leterheli az elmét, és bár látszólag úgy tűnik, hogy ügyesen letoltad a napot, sokkal hatékonyabban is tudtál volna dolgozni, ha egyszerre egy feladatba mélyedsz bele.

7. Nem tudsz nemet mondani

Gondolj csak bele: egy nap mennyiszer mondasz igent olyan dolgokra, amikre nemet mondanál? Mert meg akarsz felelni valaminek vagy valakinek, mert nem mered felvállalni magad, mert nem is tudod, nem tudatosítottad, hogy valójában mit szeretnél, csak megszoktad, hogy mindenki kedvére tegyél – a saját igényeid kárára.

8. Evés közben sorozatozás/tv-zés

Bizony, jelen, bűnös vagyok ebben, kicsi korom óta nekem is kell valami evés közben. Mivel gyerekkoromban sokszor voltam egyedül, megszoktam, hogy akkoriban könyvekkel, újsággal, aztán mobilozással, sorozatnézéssel szórakoztassam magam evés közben.

Ez nemcsak azért veszélyes, mert nem figyelsz az étkezésre és előfordulhat, hogy jóval többet és gyorsabban eszel, mint amennyire valójában szükséged van, de az emésztésednek sem tesz jót.

9. Halogatás

Mind halogatunk, mind belefutunk, de hogy hogyan ne halogass, arról egy külön kurzus szól, mert olyan sok felőle lehet megközelíteni és legyőzni.

10. Az alvásod minősége

Legtöbben nem is vesszük észre, hogy milyen rosszul alszunk addig, amíg nem aludtunk egy jót. Sajnos az éjszakai scrollozás, a késői vacsora, alkohol, hogy nem tudod kikapcsolna az agyad, mind-mind elvesznek az értékes alvásidőből – és éppen ezért nem az alvással töltött órák száma lesz a fontos, hanem a minősége. 

Próbálj azonos időben lefeküdni minden nap, telefont repülőre tenni vagy akár kinthagyni a szobából, friss levegő, nem túlfűtött szoba, korai vacsora, ezek csak a legelemibb dolgok, amiket könnyedén bevezethetsz. 

Több ilyet szeretnél olvasni?

 Csatlakozz Magyarország első online ADHD tudásplatformjához és közösségéhez!

  • Napi hanganyag:  Fókuszmorzsák 5-10 percben
  • Havi élő workshopok: a kiemelt havi fókusztémát masterclass előadás és élő beszélgetés formájában dolgozzuk fel.
  • Havi kihívások – segédletekkel, hanganyagokkal
  • Közösség – folyamatos motiváció
  • Tudástár: exkluzív tartalmak (írott, audió és videós)
  • Eszköztár: segédanyagok, letölthetők, ebook-ok

A tagság ára:

Alap Tagság: 8 990 Ft/hó

Csak egy témája érdekel?

Ha csak 1-1 téma érdekel, ezeket külön is megvásárolhatod:

Témakörök:
  • Fókuszban: A Halogatás
  • Fókuszban: A Tervezés
  • Fókuszban: A Priorizálás
  • Fókuszban: A Rutinok
  • És folyamatosan jön a többi tartalom is.
Ára: 6 990 Ft-tól